Home » دانستنی ها » روانشناسی » فراموشکاری
آبتین وب

فراموشکاری

اغلب افراد وقتی کمی فراموشکار می‌شوند، نگران هم می‌شوند. خصوصا که این روزها فراموشی، خیلی‌ها را به یاد آلزایمر و خطرات ناشی از آن می‌اندازد. دانشمندان در این‌باره به نکات جالبی پی برده‌اند. دیگر خودتان را به خاطر فراموش کردن چیزهای کوچکی مانند کلید سرزنش نکنید! در واقع این فراموشی‌های کوچک، نه تنها برای مغز بد نیستند، بلکه مفید هم هستند. اخیرا مجله‌ی نورون تحقیقی را منتشر کرد که نشان می‌دهد فراموش کردن اطلاعات خطری برای مغز محسوب نمی‌شود، بلکه برعکس مفید هم هست. فراموش کردن برخی اطلاعات باعث می‌شود که ذهن بهتر کار کند. چنانچه خطر زوال عقل وجود نداشته باشد، کمی فراموشی چیز نگران کننده‌ای نیست. در این تحقیق، دانشمندان به این نکته اشاره می‌کنند که هدف اصلی مغز به خاطر آوردن جزئیات زندگی نیست بلکه تمرکز اصلی‌اش بر روی بهتر تصمیم گرفتن در آینده است

فراموش کاری

زیرا اطلاعات جدید مرتبا به ذهن سرازیر می‌شوند و به خاطر آوردن همه چیز توقع جالبی نیست و آن وقت مجبورید برای تصمیم‌گیری، از میان اطلاعات غیرضروری زیاد، آن فقره اطلاع مورد نظر را پیدا کنید. برای این که ذهن بتواند چیزهای مهم را به خاطر بیاورد، ذهنتان نیاز دارد اطلاعات اضافی را بیرون بریزد. این مهم است که مغز جزئیات نامربوط را فراموش کند و به جای آن بر چیزهایی که به تصمیم‌گیری در دنیای واقعی کمک می‌کند تمرکز کند. پس اگر نتوانستید در یادگیری ریاضیات به کودکتان کمک کنید، احساس بدی نداشته باشید. اگر از زمان دبیرستان جبر نخوانده‌اید، دلیلی وجود ندارد که مغز شما این مباحث را به خاطر داشته باشد.

فراموشی صرفا و همیشه به معنای زوال و صدمه مغزی نیست و در واقع مغز شما کاملا سالم و طبیعی است که می‌تواند این جزئیات کم اهمیت را بیرون بریزد. اما نگران نباشید!

زیرا امکان این که مسیر محل کارتان را به خاطر یاد گرفتن آدرس یک رستوران جدید فراموش کنید، وجود ندارد. در واقع مغز به نوعی تفاوت بین اطلاعاتی که باید حذف کند و اطلاعاتی که نباید حذف کند را می‌داند.

دیگر به افرادی که اطلاعات اینترنتی را فراموش نمی‌کنند حسادت نکنید. ما عادت داریم به حال کسی که همه چیز را به خاطر می‌آورد غبطه بخوریم اما با خواندن این مطلب، از این به بعد احساس متفاوتی خواهید داشت.

About علی ملاح

با سلام علی ملاح هستم دارای مدرک تحصیلی کارشناسی حسابداری از استان بوشهر

موارد جالب

Bipolar disorder

راه های شناخت اختلال دو قطبی

بیماری اختلال دو قطبی برای افرادی که به آن مبتلا هستند گیج‌کننده است. این بیماری ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *